2022 Election Center

 

VOTER_GUIDE_DATES.svg

VOTER_GUIDE_VOTE.svg

VOTER_GUIDE_MAIL.svg

VOTER_GUIDE_VOLUNTEER.svg

endorsedcandidates

 

Please check back for updates. Additional endorsements are expected.

State Legislature

 

State Senate

District 3: Loranne Ausley 

District 5: Tracie Davis

District 10: Joy Goff-Marcil 

District 14: Janet Cruz 

District 16: Daryl Rouson 

District 17: Linda Stewart 

District 18: Eunic Ortiz (openly LGBTQ)

District 25: Victor Torres 

District 30: Tina Polsky 

District 31: Lori Berman 

District 34: Shevrin Jones (openly LGBTQ)

District 35: Lauren Book 

District 36: Raquel Pacheco 

District 37: Jason Pizzo 

District 38: Janelle Perez (openly LGBTQ)

State House

District 9: Allison Tant 

District 13: Angela "Angie" Nixon 

District 14: Garrett Dennis

District 21: Yvonne Hayes Hinson

District 37: Carlos Guillermo Smith (openly LGBTQ)

District 39: Tiffany Hughes

District 40: Lavon Bracy Davis

District 41: Travaris McCurdy 

District 42: Anna V. Eskamani 

District 43: Johanna Lopez

District 44: Rita Harris

District 46: Kristen Arrington 

District 60: Lindsay Cross 

District 62: Michele K. Rayner (openly LGBTQ)

District 63: Fentrice Driskell 

District 63: Dianne ''Ms Dee'' Hart 

District 64: Susan L. Valdes 

District 65: Jen McDonald

District 69: Andrew Learned 

District 73: Derek Reich

District 88: Jervonte Edmonds

District 89: David Silvers 

District 92: Kelly Skidmore 

District 95: Christine Hunschofsky 

District 97: Dan Daley 

District 98: Patricia Hawkins-Williams

District 99: Daryl Campbell

District 101: Todd Delmay (openly LGBTQ)

District 102: Michael ''Mike'' Gottlieb 

District 103: Robin Bartleman 

District 106: Jordan Leonard

District 107: Christopher Benjamin 

District 108: Dotie Joseph

District 109: Ashley Gantt 

ALACHUA.png

School Board

District 1: Tina Certain

District 2: Diyonne McGraw

District 3: Sarah Rockwell

District 5: Prescott Cowles

County Commission

District 2: Marihelen Wheeler

District 4: Ken Cornell

Gainesville City Commission

District 3: Casey Willits (openly LGBTQ)

District 4: Bryan Eastman

                                         

Brevard

School Board

District 1: Misty Belford

District 2: Erin Dunne

District 5: Kim Hough

 

Broward

School Board

District 4: Lori Alhadeff

District 6: Steven Julian

District 7: Nora Rupert

District 8: Donna Korn

County Commission

District 2: Mark Bogen

District 5: Bobby Dubose

District 6: Beam Furr

 

Duval

School Board

District 2: Elizabeth Andersen

District 4: Darryl Willie 

District 6: Tanya Hardaker

Jacksonville City Council

District 9: Stanley McAllister

 

Escambia

School Board

District 3: Laura Edler 

 

Flagler

School Board

District 1: Sally Hunt

District 2: Courtney Vandebunte

 

Hillsborough

School Board

District 2: Damaris Allen

District 6: Karen Perez

County Commission

District 1: Harry Cohen

District 5: Mariella Smith

District 7: Kimberly Overman

 

Lee

School Board

District 1: Kathy Fanny

District 4: Debbie Jordan

District 6: Tia Collin (openly LGBTQ)

Leon

Tallahassee Mayor

John Dailey

Tallahassee City Commission

District 3: Jeremy Matlow

District 5: Adner Marcelin

County Commision

District 3: Rick Minor

 

Manatee

School Board

District 5: James Golden

 

Miami-Dade

School Board

District 2: Dorothy Bendross-Mindingall

District 4: Maribel Balbin

 

Monroe

Key West Mayor

Teri Johnston (openly LGBTQ)

School Board

District 5: Sue Woltanski

 

Nassau

Fernandina Beach City Commission

District 5: Genece Minshew (openly LGBTQ)

 

Orange

Orange County Mayor

Jerry Demings

School Board

District 1: Angie Gallo

District 2: Maria Salamanca (openly LGBTQ)

County Commission

District 2: Sandra Fatmi-Hall

 

Osceolo

School Board

District 1: Terry Castillo

County Commission

District 2: Viviana Janer

District 4: Cheryl Grieb (openly LGBTQ)

Kissimmee City Commission

Seat 2: Angela Eady

 

Palm Beach

School Board

District 3: Karen Brill

District 4: Erica Whitfield

District 6: Marcia Andrews

County Commission

District 2: Greg Weiss

 

Pinellas

School Board

At Large #2: Brad DeCorte

At Large #3: Keesha Benson

District 6: Brian Martin

District 7: Caprice Edmond

County Commission

District 2: Pat Gerard

District 7: Rene Flowers

Largo City Commission

Seat 1: Michael Smith (openly LGBTQ)

Seat 3: Eric Gerard

 

Polk

School Board

District 3: Sarah Fortney (openly LGBTQ)

District 6: Sara Estelle Jones

 

Sarasota

School Board

District 1: Dawnyelle Singleton

District 4: Lauren Kurnov

District 5: Nora Cietek

County Commission

District 2: Hagen Brody

 

Seminole

School Board

District 1: Kristine Kraus

District 5: Autumn Garick

 

 

Paid political advertisement paid for by Equality Florida Action PAC, P.O. Box 13184, St. Petersburg, FL 33733, independently of any candidate or committee.  This advertisement was not approved by any candidate.